Menü Kapat

Engelsiz Nota ve Müzik Dinletisi Büyük Beğeni Topladı

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Engelli Öğrenci Birimi tarafından organize edilen 5. Engelsiz OMÜ Günleri kapsamında düzenlenen Engelsiz Nota ve Müzik Dinletisi sanatseverlerden büyük beğeni topladı. Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Nursel Topkaya, Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Ali Cengiz Ciğerci’nin de katıldığı konserde engelli bireyler için müzik erişilebilirliğine dikkat çekildi.

Devlet Konservatuvarı konferans salonunda düzenlenen konserde; Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencileri Ali Caner Alparslan, Hatice Berfin Özgenç ile OMÜ Devlet Konservatuvarı öğrencisi Onur Önder sahne aldı.

Ali Caner Alparslan’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü Engelsiz Nota Projesi, müzik ile ilgili programlarda öğrenim gören görme engelli müzisyenlerin basılı müzik materyallerini okuyamaması sebebiyle Braille (Kabartma) nota yazımı ve basımını sağlayarak elektronik ortamda engelsiz nota müzik kütüphanesi oluşturmaya yönelik bir çalışma.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) tarafından yürütülen projede Prof. Dr. Ferit Bulut, Öğr. Gör. Devrim Öztürk ve Öğr. Gör. Hüsamettin Özgür Akkor da topluma hizmet uygulamalarıyla nota yazımı dersleri kapsamında öğrencilere nota yazdırarak müzik kütüphanesine destek oluyor.

5. Engelsiz OMÜ Günleri yurtdışı fırsatlarının anlatıldığı söyleşiyle devam etti

5. Engelsiz OMÜ Günleri’nin üçüncü gününde ise Doç. Dr. Nursel Topkaya’nın moderatörlüğünde Klinik Psikolog Beyza Ünal ve Gençlik Çalışanı Elif Serbest’in konuşmacı olarak katıldığı “Engellilerde Bağımsız Yaşam ve Yurtdışı Fırsatları” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

OMÜ YouTube kanalından canlı yayınlanan programda eğitimden sosyal yaşama yaşamın her alanında engelli bireylerin insan hakları çerçevesinde toplumsal hayata tam ve etkin olarak katılımı için yapılması gerekenler konuşuldu. Ayrıca alanında uzman isimlerin katıldığı söyleşide konuklar, daha önce ele alınmayan engellilerde bağımsız yaşam ve yurtdışı fırsatları üzerine katılımcılara fikir önerilerinde bulundular.

Engellilerde bağımsız yaşamın önemine de değinilen söyleşi programında engelli bireylerin bağımsız bir birey olması için kendi kararlarını alabilmesi, kendi seçimlerini yapabilmesi gerekliliğini ve bunu yaparken de çevreden nasıl destek alınabileceği anlatıldı. Engelli bireylerin toplumun her alanına katılmasının bir hak olduğuna dikkat çekilen söyleşide engelli bireylere eşit fırsatların tanınması ve erişilebilirliğin önemi vurgulandı.

Söyleşiyi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.