Menü Kapat

ERİŞİLEBİLİR FİLM GÖSTERİMİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi koordinesinde Engelsiz OMÜ Topluluğu ve Konuşan Eller Topluluğu iş birliği ile organize edilen “Hayata Benimle Bak” etkinlik serisinin ikinci faaliyeti olan “Erişilebilir Film Gösterimi” 14 Aralık Çarşamba günü saat 18:30’da Mavi Işıklar Engelliler Kampı çok amaçlı salonunda gerçekleştirilecektir.

Filmlerin sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve ayrıntılı alt yazı ile erişilebilir hale getirildiğini son dönemde birçok platformda görmek mümkündür. Bu yöntemlerle filmlerin erişilebilir hale getirilmesi sayesinde engelli ve engelli olmayan bireyler aynı anda ve aynı salonda film izleyebilir duruma gelmiştir.

Bu deneyimi engelli ve engelli olmayan OMÜ öğrencileri ile birlikte yaşamak isteyen herkesi 14 Aralık Çarşamba günü saat 18:30’da Mavi Işıklar Engelliler Kampı çok amaçlı salonuna davet ediyoruz!

Afiş Betimlemesi: Afiş: Erişilebilir Film Gösterimi, 14 Aralık 2022 Çarşamba Saat 18.30, Mavi Işıklar Engelliler Kampı, Film: Hesaplaşma (The Accountant). Ayrıntılı Bilgi: Topluluk Başkanı Gizem Gündüz – 0533 026 8954. Afişin detaylı betimlemesi: A3 boyutundaki afişin sol üst köşesinde beyaz zemin üzerinde OMÜ logosu yer almakta. Hemen sağında Siyah bold şekilde ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ve altında ise siyah renkte Engelsiz OMÜ ve Konuşan Eller Topluluğu yazmakta. Bu bölümün altında yatay ve kalın sarı şerit bulunmakta. Sarı şeridin orta kısmında kenarları oval, beyaz zeminli dikdörtgenin içerisinde siyah bold SİNEMA yazmakta. Sarı şeridin alt kısmındaki beyaz zeminde 64 punto siyah bold şekilde ERİŞİLEBİLİR FİLM GÖSTERİMİ ve hemen altında 32 punto siyah renkte #hayatabeimle bak hashtagi yer almakta. Afişin odağında yer alan fotoğrafın sol kısmında bir film makinesi bulunmakta. Makinenin ışığının hafif aydınlattığı sağ kısımda siyah zemin üzerinde sarı bold harflerle CİPSİNİ AL DA GEL yazısı altında beyaz renkte ve daha küçük puntolarla filmin adı yazmakta. Filmin adının hemen sağında sarı bir film rulosu simgesi bulunmakta. Altında ise siyah zeminin kazınması ile ortaya çıkan sarı zeminde sırasıyla; siyah çerçeveli AD ve D’den yayılan ses dalgaları ile sesli betimleme simgesi, siyah çerçevenin içerisinde CC ile alt yazı simgesi, her iki elin baş ve işaret parmakları birleştirilerek bir elin serçe parmağı yukarı diğerinin aşağı gösterdiği işaret dili tercüme simgesi bulunmakta. Odak görselin altındaki beyaz zemin üzerinde yer alan siyah çerçeveli ve oval kenarlı dikdörtgende siyah bold ve küçük puntolu biçimde AYRINTILI BİLGİ yazmakta. Bunun altındaki beyaz zeminde siyah bold ve küçük punto biçimde TOPLULUK BAŞKANI, hemen altında aynı biçimde GİZEM GÜNDÜZ – 0(533) 026 8954 yazmakta. Afişin alt kısmını oluşturan sarı şerit ortadan dikey bir siyah çizgi ile ayrılarak soluna etkinlik tarihi ve saati, sağına ise etkinlik yeri yazılmış.